1 – Plasty

Je docela smutné, když je doma zvyklý člověk třídit každý kousek papíru a plastu a pak přijede do takhle velké země, jako je Thajsko a vidí, že dokud se to nezmění právě v takových zemích, tak se to moc nepohne.

Příklad: Jdete si koupit do obchodu jogurt. Samotný kelímek je z plastu (pochopitelný), pani u kasy automaticky zabalí jogurt do plastové tašky a přidá k tomu plastovou lžičku v plastovém obalu.
Když si člověk dopředu odvětí, že taška netřeba, nechápe. Dělá pro vás přece něco navíc. Spíš má naopak tendenci přihodit o pár brček nebo lžiček navíc.

Smutný říct, ale v Thajsku nemá ani cenu hledat koše nebo kontejnery na třídění, člověk je rád, když vůbec někde najde obyč koš. Většinou se odpadky válí v několika pytlích na kraji ulice nebo jsou naházené kdekoli to jde. Když už jsem přeci jen v Bangkoku tříděné koše našla (jen jednou), bylo v nich stejně naházené všechno dohromady.

2 – Doprava

Jak už jste na fotkách viděli, na nějaká pravidla silničního provozu se v Thajsku moc nehraje. Buď si vytvářejí svoje vlastní, nebo jsem je nepochopila. Sem tam je provoz řízený chlápky, kteří mají na zádech nápis PSI a v ruce drží světelný meč. Ten má narozdíl od semaforů na ulici docela respekt. Jeho hlavní úkol ale je docílit toho, aby na místech s hustým provozem mohli chodci přejít přes přechod.

V Čechách jsem měla ráda dodržování pravidel a snažila se vždy chodit po přechodu a na semaforech na zelenou. V Thajsku jsem ale zjistila, že pokud do silnice proste neskočím a nedonutím tak auta zastavit, tak ulici nepřejdu. A pak už bylo jedno, jestli je to na přechodu nebo ne. Oni nakonec všichni zastaví, jen si do poslední chvíle myslíte, že to možná je poslední minuta vašeho života.

3 – Jídlo a pití

Thajská kuchyně je ideální pro velké experimentátory a lidi, kteří se jídla nebojí. To my bohužel nebyli, takže jsme na taková jídla víc koukali než je jedli. Najdete zde různé ryby, chobotničky, kraby, broučky všech druhů, dokonce i pečeného krokodýla. Na druhou stranu není problém najít i méně exotickou krmi. Místní pad thai jsme milovali k zbláznění. Stejně jako freshe z čerstvého ovoce. Och!

Pokud si dáváte něco, co není anglicky popsané, je dobré se zeptat na míru pálivosti, protože Thajci ji mají dosti posunutou.

4 – Pitná voda

V Thajsku není nikde kohoutková voda pitná, tudíž jedinou možností je kupovat vodu balenou. Ta je sice levná, ale zase plasty, plasty.

5 – Životní styl

Je zcela normální, že obchůdky a restaurace jsou v Thajsku otevřené od rána do večera. Stejně tak jako ve vietnamských prodejnách v Čechách často vidíte, že si obchůdek či restauraci vytvoří na místě, kde zároveň bydlí. Byznys je jejich život a turismus je živí.

6 – Fake výrobky

Jsou všude, ve všech obchůdkách. Jsou dotažené do detailu, produkty mají totálně identický design s renomovanými značkami. Rozdíl je v tom, že místo FILA si koupíte žabky FIFA, místo batohu Fjällräven koupíte Fjallraven, místo Adidas značku Papilo s pěti proužky. Zkomolené názvy dost často pobaví.

7 – Úcta ke královské rodině

Královská rodina se v Thajsku těší velké úctě, proto je zcela běžné, že na každém rohu vidíte zlatě orámovaný, přezdobený, až dva metry vysoký obraz krále a dalších členů královské rodiny.

8 – 7/ELEVEN

„Sevn ilevn“, místní obchod na české způsoby podobný „Žabce“. S tím rozdílem, že uvnitř je všechno, jsou na každém rohu a mají otevřeno nonstop. Nejednou nám zachránil život před návalem vedra, žízně a hladu. Kdo v Thajsku nenavšívil 7/11, jakoby tam nebyl.

9 – Thajské společnice

Ne málokrát jsme v ulicích viděli postarší pány, s největší pravděpodobností evropany, po boku mladé thajky – nepotvrzená domněnka, ale pořídit si v Thajsku dlouhodobou společnici se jeví jako běžné.

(pozn. Marek – „nepotvrzená“ domněnka, Terezka tomu těžko chce uvěřit, ale je to zkrátka tak, staříci a nejenom ti, sem jezdí na špás :-D)


Tereza Míková